تبلیغات
SUPER SABAKI KAI KAN DO - TEHRAN - علل چاقی و افزایش وزن

عدم آگاهی كافی مردم در مورد تغذیه و عدم انتخاب روش مناسب برای كاهش وزن ، عارضه های جدی تری را به دنبال خواهد داشت . بیماریهای دیابت ،كبد، یبوست و التهاب روده بزرگ ، اختلالات روانی ، تنگی نفس ، تورم پاها ، واریس بیماریهای كلیوی ، سرطان پستان و رحم ، كرم خوردگی دندان ، فتق دیافراگمی ، التهاب و درد مفاصل ، ایجاد موهای زائد و ...

امروزه چاقی و افزایش وزن به معضل بزرگی تبدیل شده و میلیونها انسان را در جهان رنج می دهد . چاقی غیر از اینكه ظاهر انسان را نامتناسب و زشت جلوه می دهد بیماریهای خاصی را نیز به دنبال دارد .
از طرف دیگر عدم آگاهی كافی مردم در مورد تغذیه و عدم انتخاب روش مناسب برای كاهش وزن ، عارضه های جدی تری را به دنبال خواهد داشت . بیماریهای دیابت ،كبد، یبوست و التهاب روده بزرگ ، اختلالات روانی ، تنگی نفس ، تورم پاها ، واریس بیماریهای كلیوی ، سرطان پستان و رحم ، كرم خوردگی دندان ، فتق دیافراگمی ، التهاب و درد مفاصل ، ایجاد موهای زائد و ... از جمله بیماریهای ناشی از چاقی به شمار می روند كه در نهایت باعث كاهش طول عمر و مرگ زود رس می شوند . ظاهر نامتناسب و مبتلا به انواع بیماریهای مورد اشاره ، افراد چاق را نگران كرده و آنها را به تكاپو وا می دارد ، بطوریكه می خواهند دركوتاهترین زمان ممكن ، به هر طریقی كه شده وزن خود را كاهش دهند و از این مخمصه نجات یابند.
با افزایش روز افزون چاقی ، روش های مختلفی نیز برای درمان آن ارائه می شود كه بیشتر آنها غیر علمی و غیر مجاز می باشند و توسط افراد و گروههای فرصت طلب و فاقد صلاحیت با تبلیغات وسیع و گول زننده اعمال می شوند .
اضطراب و نگرانی افراد چاق از یك طرف و عدم آگاهی كافی آنان در مورد روش مناسب برای كاهش وزن باعث می گردد تا بیماران جذب تبلیغات سو و مخرب شوند و به این افراد و شركتها رجوع كنند . استفاده از روشهای غیر علمی و غیر مجاز برای كاهش وزن خود تبعات و پیامدهای خطرناكی را برای افراد چاق در پی دارد و بر مشكلات اول آنها (چاقی و ابتلا به آن ) می افزاید و به جرات می توان گفت تلاش افراد در مراجعه به این گروهها و روشهای غیر مجاز مختلف یا بی نتیجه می ماند یا با نتایج كوتاه مدت همراه است .
تشخیص اطلاعات نادرست كار بسیار ساده ای است ، چرا كه اطلاعات نادرست ظاهر احساسی دارند . تبلیغاتی چون جدید ترین روشهای لاغری ، راحت بدون رژیم ، بدون ورزش 30 كیلو در ماه ، لاغری و چاقی تضمینی ، 10 كیلو در 10 جلسه بدون برگشت، روشهای لاغری برای اولین باردر ایران ، آخرین روشهای لاغری یك ساعت یك كیلو كاهش وزن ، جدید ترین روشهای لاغری بین المللی و .. و همگی از جمله نمونه هایی از این تبلیغات جذاب هستند .
با كمی دقت و درایت در این گونه تبلیغات باید پرسید كه چگونه و با كدام شیوه علمی و مجاز می توان بدون تغییر دررژیم غذایی افراد و بدون نیاز به انجام تحرك و ورزش ، ضمانت عدم برگشت پذیری وزن قبلی ، در زمانی كوتاه ، وزن را كاهش داد .
آیا در این روشها واقعا كاهش وزن با كاستن از چربی موجود در بدن صورت می گیرد و یا با روشهای غیر مجازی كه طی آن از طریق افزایش ادرار و دفع مقدار زیادی آب بدن (با خوراندن داروهای ادرارآور ) اقدام به كاهش وزن می كنند.(منظور از آوردن این نكته در زمینه پایین آوردن وزن جنبه آموزشی ندارد . لذا شما خواننده عزیز جهت پایین آوردن وزن خویش از داروهای مدور استفاده ننمایید . زیرا با از دست دادن الكترونیهای بدن توسط ادرار ، دچار شوك ، تتشنج و انقباض دردناك عضلانی گردیده و متعاقبا ایست قلبی و مرگ ، سر نوشت محتوم شماست. ) بد نیست بدانید برای آن كه یك كیلو گرم كاهش وزن داشته باشیم ، باید 30 ساعت پیاده روی كنیم و حال باید دید چگونه می توان در عرض یك ساعت اقدام به كاهش یك كیلوگرم وزن نمود ؟ خوب دقت كنید چیزی به عنوان اضافه وزن شما را ناراحت می كند نه وزن عضلات شماست و نه وزن استخوانها و آب بدنتان . فقط چربی زیر جلدی و مقداری هم چربی میان بافتی است كه شما را نگران كرده است . پس به فكر سوزاندن این چربیها باشید نه چیز دیگر . پیاده روی ساعتی 300 كالری را به مصرف می رساند . پس جهت سوزاندن یك كیلو چربی ، زمانی حدود 30 ساعت پیاده روی لازم است .
عده ای از افراد به خاطر ماهیت خاص ژنتیكی بر اساس نوع پیكری شلدون ، عضلانی پیكر یا مزومورف هستند و اگر بانوان دارای چنین وضعیت ژنتیكی باشند، حتی اگر چربی زیر جلدی و میان بافتی هم نداشته باشند ، باز وزنی سنگین تر نسبت به هم سن و سالهای خود خواهند داشت . این افراد با حذف كردن وعده های غذایی سعی در به مصرف رساندن عضلات خویش جهت انرژی روزانه می كنند تا وزن عمومی آنها پایین بیاید . نتیجه این كار چیزی جزضعف عمومی و ناراحتی های مفصلی نیست . چون شما بدن خود را از مواد غذایی لازم كه باید روزانه به آن برسد محروم می نمایید . لذا بدن شما در مقابل كاهش وزن عضلات از خود مقاومت نشان می دهد . به خاطر داشته باشید ژنتیك خود را نمی توانید عوض كنید.
بی تردید ارتقای دانش و آگاهی عمومی در سطح جامعه یكی از روشهای مبارزه با ترویج چنین شیوه های غیر مجاز و خطرناكی است كه از جمله وظایف خطیر رسانه های جمعی و متخصصان آگاه در این رشته است .
علل چاقی و افزایش وزن 1- عوامل ژنتیكی : عوامل وراثتی مختلفی وجود دارند كه باعث افزایش وزن در افراد می شوند و حدود 30 % چاقی های مربوط به این نوع عوامل می باشند .
2- علل هورمونی : الف ) كاهش فعالیت تیروئید ب) بیماری كوشینگ : در این بیماری فقط تنه چاق می شود . ج) هورمونهای جنسی : چاقی به دنبال برداشتن تخمدانها دیگر چاقیها كه مربوط به افزایش یا كاهش هورمونهای استروژن و پروستروژن می باشد .
3- چاقی به دلیل مصرف دارو: الف ) قرص های ضد بارداری از شایع ترین عوامل افزایش وزن است . ب) داروهای آرامش بخش ، داروی اعصاب و ضد افسردگی .
4- افزایش مصرف غذا
5- عدم تحرك
با تحقیقاتی كه به عمل آمده ، مهمترین علت چاقی مصرف زیاد غذاست . خیلی از افراد چاق كننده اظهار می دارند در روز غذای خیلی كم مصرف می كنند و به عبارت عامیانه میگویند حتی آب هم می خورند چاق می شوند . واقعا هم درست می گویند . شیوع چاقی در ایران عمدتا به علت پرخوری افراد نبوده بلكه به عا دات غذایی نادرست باز می گردد .

تاریخ : چهارشنبه 4 اسفند 1389 | 11:57 ق.ظ | نویسنده : حمید رضا | نظرات
.: Design By M.Rouhparvar:.